Zajímavé technické novinky

Zajímavé technické novinky

Zajímavé technické novinky 1024 785 FERMAT Machine Tool

Díky naší více než 40leté zkušenosti na poli brousicích strojů, mohou naši zákazníci vybírat z bohaté modelové řady brusek, které svými parametry bez problémů splňují jejich nejnáročnější očekávání. Kvalita, spolehlivost, preciznost, přesnost obrábění, nádherný design a mnohem více nabízí brusky z naší dílny. Naší vizí je stále se posouvat dál a stroje neustále zlepšovat, k čemuž nám samozřejmě velkou měrou dopomáhají naší zákazníci. Některé z největších technologických novinek bychom Vám nyní rádi představili.

Nejdůležitější částí brusky je brousicí vřeteník osazený jedním, dvěma nebo dokonce třemi nástroji. Standardní nabízená šířka brousicího kotouče je 100 mm. My jsme však technologii posunuli dál a díky požadavkům našich zákazníků specializujících se na výrobu železničních náprav může šířka brousicího kotouče dosahovat až 300 mm! Díky tomu může zákazník zápichem nabrousit mnohem větší plochu a výrazně tak zkrátit technologii broušení. Současně může být kotouč orovnaný na jakýkoliv tvar a je možné využít například konturové šikmé zápichové broušení. Pro orovnání brousicího kotouče se standardně používá orovnávač na koníku. Ale i tady jsme chtěli stroje posunout kousek dál a naše konstrukce navrhla samostatný orovnávač pohybující se nezávisle ve více osách. Je umístěn vzadu skrz kryt brousicího kotouče v jeho zadní části, a tudíž se nezanáší. Je ideálním pomocníkem v případě velmi vysokých nároků na profilování kotouče. Dalším velkým pomocníkem pro zkrácení technologického času broušení může být Inprocesní měřidlo. Začínali jsme s měřidly italské firmy Balance systems a nyní nabízíme také provedení z dílny významného výrobce tohoto příslušenství, firmy Marposs.  Měřidlo se pohybuje po vlastním portále a přímo během broušení nebo také před a po něm kontroluje dosažené průměry. Systém má tak okamžitě aktuální informace o daném průměru a díky tomu může zákazník také využít jiných technologických postupů při broušení a výrazně tak zkrátit celkový čas obrábění. Dále můžeme zákazníkům nabídnout brusku vybavenou elektromechanickým koníkem, tedy výsuvem pinoly, což nám zajišťuje konstantní upínací sílu, kterou je možné nastavit na panelu operátora. Výsuv a ovládání pinoly je tedy řízen přes CNC systém.

Mozkem každého našeho brousicího stroje je řídicí systém. I v tomto směru jsme ušli velký kus cesty. Přes systémy B&R, Siemens 828 až k dnešním nejmodernějším systémům společnosti Siemens 840Dsl a SINUMERIK ONE. Veškeré naše systémy si programujeme sami, tudíž jsou otevřené, maximálně přizpůsobené pro potřeby broušení, mají nastavené veškeré pro broušení potřebné cykly a můžeme je vyvíjet a upravovat v závislosti na konkrétních požadavcích zákazníka. Díky nejnovějším systémům mohou být stroje připraveny například pro vstup robotů a pro automatické zakládání obrobku. Velkou novinkou je také SINUMERIK ONE, jehož největší předností je využití digitálního dvojčete stroje. Operátoři tak mohou celý technologický cyklus broušení připravit na digitálním dvojčeti a cyklus pak poslat rovnou do stroje a opačně.

Co se týče konkrétních modelových řad našich brusek, před pár lety jsme na trh uvedli našeho šampiona ve střední váhové kategorii, brusku BHM nebo v provedení s automaticky řízenou B osou, BHMR. U tohoto typu stroje už nyní nabízíme variantu s těžkým unášecím vřeteníkem, který letmo unese až 500 kg oproti původním 150 kg.

Věříme, že nám pomůžete naše stroje posouvat dál a brzy představíme další novinky z našeho světa broušení!